Устойчиви материали

Рециклиран полиестер

Рециклираният полиестер се произвежда при рециклирането на отпадъци, като пластмасови бутилки, старо облекло от полиестер или рибарски мрежи, събрани от океана. При производството му се изразходват с 59% по-малко енергия, отколкото при нов полиестер, а въглеродният отпечатък е по-нисък с 32%. Това представлява втори шанс за този материал, който иначе би се озовал на сметището.

Органичен памук

Органичният памук се отглежда без синтетични пестициди и торове, както и без използване на генетично модифицирани семена. За неговото отглеждане се изразходват с 90% по-малко вода и се генерира 46% по-малко СО2 в сравнение с обикновения памук. Нашата цел е да произвеждаме максимално голям брой от нашите продукти от възобновяеми или рециклирани материали.

Рециклиран памук

Производството на рециклирани влакна започва със събирането на текстилни отпадъци, които се разпределят по цвят, обработват се и от тях се изработват нови прежди. Процесите, които не изискват оцветяване, намаляват консумацията на вода и замърсяването. 11 литра вода е разходът за добива на 1 килограм обикновен памук, а за оцветяването на 1 килограм прежда са нужни 130 литра вода. Процесите на рециклиране спестяват до 237 милиона литра вода на ден. Освен това текстилът, който иначе би се озовал на сметището, получава втори шанс.

Бамбук

Бамбукът е възобновяема суровина, която се добива от бързорастящи бамбукови растения. За него не е нужно да се използват пестициди и синтетични торове, въпреки че повечето текстилни продукти от бамбук се произвеждат в процеси, които включват химикали. В сравнение с други земеделски култури бамбукът не се нуждае от толкова големи количества вода за растежа си. Едно бамбуково поле поглъща до 5,1 тона въглерод, което представлява емисиите от СО2, отделени през целия живот на трима жители на Китай, където основно се отглежда бамбукът.

Рециклиран полиамид

Рециклираният полиамид е материал, който се произвежда от стари рибарски мрежи, килими и изрезки от производството на дрехи. Това представлява втори шанс за този материал, който иначе би се озовал на сметището.